Kimseciklerin uğramadığı tamamen kişisel bir blog. Maksat benim blogum yok demeyeyim diye.
Varsa bi sorun, sıkıntı, dert tasa: hakanbudakk@gmail.com

18 Kasım 2012 Pazar

Windows 7 Format Atma [Resimli Anlatım]Bu yazımda Windows 7 için nasıl format atılır onu anlatacağım. Öncelikle almış olduğunuz DVD'yi bilgisayar açıkken DVD-ROM'a yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayar açılırken DVD'den boot etmeniz gerekiyor. (Bilgisayarınızı normal olarak hard disk üzerinden değil de DVD üzerinden açmak) Boot işlemini 2 yolla yapabilirsiniz.
 • Bilgisayar açılırken F12'ye basarak boot menüsünü açmak (F12 menüsü her bilgisayarda aktif değildir),
 • Ya da bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girerek "First Boot Device (ilk önyükleme aygıtı)" ayarını DVD yapmak.
Bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girmek için açılışta, herhangi bir kenar köşede yazan bir tuş olması gerekir. Bu F2, F4, F10 ve türevlerinden olabilir. Bu konuda daha fazla yardım için buraya tıklayın.

Bilgisayarınızı DVD'den başlattıktan sonra açılırken şöyle bir ekran gelecek:


Daha sonrasında ise aşağıdaki gibiBurada dili ve klavye tercihinizi ayarladıktan sonra ileri diyoruz.


Karşımıza gelen ekranda "Şimdi Yükle" ye tıklıyoruz.


Kurulum başlıyor...


Ardından kullandığımız DVD'ye bağlı olarak bizden kurmamızı istediğimiz işletim sistemi versiyonunu seçmemizi isteyecek. Eğer bu konuda kararsızsanız Home Premium işinizi görecektir. Farklarını öğrenmek için Microsoft'un şu blog yazısına bakabilirsiniz. Size uygun olan sürümü seçtikten sonra RAM'inize uygun olarak x86(32bit) ya da x64(64bit) olanını seçin. Eğer RAM'iniz 3gb veya daha az ise 32 bit'i, 3gb'dan daha fazla ise 64 bit'i seçin. 32 bit işletim sistemleri en fazla 3gb RAM görebilir. Yani 4gb lık bir RAM'iniz varsa ver 32 bit sistem kurarsanız yalnızca 3gb RAM'den faydalanabilirsiniz. Size uygun olanı seçtikten sonra İleri'ye tıklayınç


Lisans anlaşması. Kabul ediyorum tikini işaretleyin ve ileriye tıklayın.


Hangi yükleme türünü istiyorsunuz? Yükseltme seçeneği W7'den bir önceki sürüm için, yani Vista için geçerli. Xp'den W7'ye doğrudan yükseltme yapılamıyor. Biz de Özel (gelişmiş) diyerek devam edelim.


Windows'u nereye yüklemek istediğimizi soruyor. Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere bende tek bölüm var ve ayrılmamış alan olarak işaretli. İlk önce bu bölümü ayarlamamız gerekir. Sürücü seçenekleri (gelişmiş)'e tıklayın.


Burada karşımıza çeşitli seçenekler çıktı. 
Sil: Var olan bir bölümü siler ve ayrılmamış alan olarak gösterir. (verileriniz kaybolur)
Biçimlendir: Eğer önceden ayırmış olduğunuz bölümler varsa (C ve D gibi) ve örneğin D'deki dosyalarınızın kaybolmamasını istiyorsanız sadece C'yi biçimlendirerek Windows'u oraya kurabilirsiniz. 
Yeni: Ayrılmamış bir alanı bölerek yeni bölümler oluşturmanızı sağlar.


Benim bilgisayarımda daha önceden oluşturulmuş bir alan olmadığı için yeniyi tıklayarak yeni bölüm oluşturuyorum. Ben işimin uzamaması için bütün hard diski tek bölüm yaptım. Yani sadece C var. Dilerseniz burada boyutunu belirleyerek yeni bölümler oluşturabilirsiniz. 


Uygula dedikten sonra böyle bir uyarı mesajı gelecek. Tamam diyerek devam edin. Otomatik olarak yaklaşık 100mb lık bir sistem bölümü oluşturacak. 


Bütün harddiskimi tek bölüm olarak oluşturdum. Dilerseniz boyutlarını belirleyerek birden fazla bölüm oluşturabilirsiniz. Burada görülen 100 MB lık sistem için ayrılan bölüm normalde bilgisayarınızda görünmez, gizlidir. Sizin ilk oluşturdunuz bölüm "Bölüm 2" diye adlandırılır. Ve bu C diskidir. Yüklemek istediğiniz bölümü seçtikten sonra ileri tıklayın.


Buradan sonrasın otomatik olarak dosyalar kopyalanacak ve Windows yüklenecektir. Sizin müdahale etmenizi gerektiren bir durum olmayacak. Bu esnada bilgisayar birkaç kez yeniden başlatılabilir. 


Kurulum tamamlandı ve bilgisayar tekrar yeniden başlatılıyor..


Yeniden başladıktan sonra karşımıza gelen ilk ekran. Kullancı adınızı yazın.


Bir parola belirlemek isterseniz burada belirleyebilirsiniz. Dilerseniz boş da bırakabilirsiniz.


Satın aldığınız Windows'un ürün anahtarını girin. Bu genellikle DVD'nin kutusunda yazıyor olabilir. Eğer orjinal DVD değilse işaretli olan tiki kaldırdıktan sonra bu adımı atlayın.


Otomatik güncelleştirmeleri açabilir ya da devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer orjinal DVD orjinal değilse sistemi etkinleştirmeden önce güncellemeleri açmayın.


Sonrasında gelen bir kaç basit ayar ekranından sonra nihayet açılış ekranı..


Ve bilgisayarınız kullanıma hazır. 

Eğer sisteminize ait bir driver diski varsa sonrasında onu takıp gerekli olan driverları yükleyebilirsiniz. 

Ekran çözünürlüğünü istediğiniz gibi değiştiremiyorsanız ya da yazılar ve simgeler çok büyükse ekran kartınızın driverini yükleyin. 
Konuyla ilgili veya diğer bütün soru ve sorunlarınız için hakanbudakk@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.26 yorum:

 1. Benim bir sorum vardı.

  Bilgisayarımda daha önce Win7 yükledim. Sizin bu anlattığınız gibi yapsam, Win7 eskisinin üzerine mi kuruluyor. Yoksa eski win7 yi yedekleyip (old Windows diye) 2. Bir sistem mi kuruyor.?

  Ben eskisinin üzerine kurmasını istiyorum. Herşey sıfırlansın, temizlensin istiyorum.

  Yardımcı olur musunuz?

  Teşekkürler

  Saygılarımla,

  YanıtlaSil
 2. Yolladığınız maili cevapladım, eğer başka bir sorunuz olursa buradan ya da tekrar mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Adem Üney gibi benimde sorum aynı yardımcı olabilirmisin

  YanıtlaSil
 4. Her şeyin sıfırlanmasını istiyorsanız aşağıda linkini verdiğim resimdeki ekranda bütün bölümleri silin, ve tekrar oluşturun. Eğer bütün bölümleri silip tekrar oluşturursanız eski işletim sisteminizden ve verilerinizden tamamen kurtulursunuz. Bölüm oluşturma ve diğer kurulum bilgileri konuda mevcut.

  http://goo.gl/zcBC8S

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,

  Eğer Windows 7 dvdde değil ise nasıl format atabilirim? windows 7'nin bulunduğu bir harici disk üzerinden vs. mümkün olabilir mi?

  YanıtlaSil
 6. eğer elinizde windows 7'nin bir .iso kopyası varsa usb belleğiniz ile de format atabilirsiniz. ancak bulunduğu harici diskten atamazsınız. usb bellek ile format atma hakkında internette ufak bir araştırma yaparsanız gerekli programlara ve nasıl yapılacağına ulaşabilirsiniz.

  hatta bu hafta boş zaman bulabilirsem bunun resimli anlatımını blogda yapmak isterim.

  YanıtlaSil
 7. teşekkürler oldukça açıklayıcı ve net olmuş...

  YanıtlaSil
 8. Kardeşim çok saol teşekkürler ,)

  YanıtlaSil
 9. Bende ram sormadi hata mi yaptim ?

  YanıtlaSil
 10. ben daha yeni format atıcam ve hiç atmadaım burdan öğrendım aynı su sekildemi yapıcam
  *PC acıkken driver cd sini tak ve yeinden başlat
  *PC açılırken boot menuyu acıp "dvd-cd room" deyip enter la
  *ve sonra sizin payalaştıgınız fotodaki gibi yapıcam deme

  YanıtlaSil
 11. selam lutfen yardim edin nedense internetden indirdiyim windows 7 yi boot menu dan format atamiyorum lutfen yardici olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. indirmiş olduğunuz disk imajını bir DVD'ye ya da USB belleğe yazmanız gerekir. Bunun için internetteki çeşitli makalelere bakabilirsiniz.

   Sil
 12. acil yardım win 7 kuruyorum ama pc bir kaç defa kapanıp açılacak diyor ya işte oradan sonra pc kapanıyor yeniden başlatılıyor ama kurulumun kaldığı yerden değil en baştan ilk yükleme ara yüzü geliyor tekrar tekrar nasıl halledecem bu sorunu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bilgisayarınız kurulum esnasında yeniden başlatılmak üzere kapandığında tekrar BIOS menüsüne girin ve "first boot device" ayarını harddisk yapın. ("harddisk" olarak yazmayabilir, harddiskinizin "markası" yazabilir).

   Sil
 13. ben format attım fakat ekran büyüdü ne yapabilirim.

  YanıtlaSil
 14. hacı ben hiç format atmadım ve çok korkuyorum bütün herşey gidecek tekrar düzeltemiyecem diye çok becerikli değilim bu konularda,dediklerini anladım da yapınca ya sorun olursa ne edcem diye düşünüyorum saygılar

  YanıtlaSil
 15. benım sorunda windows 7 sabit disk oluşturmada neden sıfır alan açılıyor..ikincisinde 100mb onada sistem yazıyor kaşısında.3.alanda birincil alan diye 45gb oluşturduum alan açılıyor.4.25gb ayrılmamış alan açılıyor..defalarca tekrarladım sorunu çözemedim. bu sorun neden olaiblir?

  YanıtlaSil
 16. merhaba, oncelikle tesekkurler paylasiminiz icin, kurulum cdsini bulamiyorum, usb ile format atmam mumkun mu? ve bunun dosyalarina ihtiyacim var. nasil yapabilirim, simdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 17. haci benim bilgisayar windows 7 home preminium korkuyorum daha onceden format atmadim

  YanıtlaSil
 18. haci benim bilgisayar windows 7 home preminium korkuyorum daha onceden format atmadim

  YanıtlaSil
 19. İyi günler
  Bilgisayarımı açtıktan hemen sonra kapanıyor. Virüsten şüphelenerek format atmak istedim. Daha önce atmıştım bu sefer sizin anlattığınız gibi adımları gerçekleştirdim ama son adımda binidesin başlatılırken bilgisayar kapandı ve beklenmedik kapatılma yüzünden format gerçekleşmedi
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
 20. this installation disc isnt compatible with your version of windows To upgrade, you need the correct installation disc.For more information,check your computer's system information.To install a new copy of Windows,restart (boot) your computer using the installation disc,and then select Custom (advanced). arkadaşlar format cd sini takınca bu yazıyor yardımm !!!!!!

  YanıtlaSil
 21. Kardeş benim pcde virüs vardı virusu silmekle uğraşırken win7 ultimate aero yu sildim ve win7 cd siyle tekrar kurmak istiyorum ama pcde bir sürü müzik resim ve oyunlar bunlar benim çok önemli bunları cdyi kurunca kaybetmemem gerekiyor acil yardım lazım

  YanıtlaSil
 22. makodhnsdahfjffffffffffffffffffffffffffffffffffşsfjjjjjjwpefıowprjwrjwıtjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjtttttttttttttttttttttttttqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqwwweeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeişfffffffffffşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşxlöccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccsaoğfodsğkffffffğfdsooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooshffffffffffffffffw98eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee8efwhew8h9f8wehf9efw80fhd90uhrg09w0eruwjepo09432erj43809ngfoerığjuropjswpüıneobfweurweıuerrhvmcaefşmoışemdmmşoewamomeweoa4ejıjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjwewwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuıııııııııııııııııııııııııııııııııııııoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooppppppppppppppppppppppppppppppppppğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğğüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasssssssssssssssssssssssssssssssssssssddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddfffffffffffffffffffffffffffgggggggggggggggggggggggggggghhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkklllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööööççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççççç......................................................................................................................................

  YanıtlaSil